XRP Davası: Hukuk Uzmanı Ripple’ın SEC Karşısındaki En Güçlü Savunmasını Açıkladı

Paylaş

Kripto alanında uzman bir hukukçu olan Jeremy Hogan, XRP davasında Ripple’ın ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) karşı en güçlü savunması olduğunu düşündüğü şeyi açıkladı.

SEC, Ripple’ı; XRP’yi yatırımcılara yasa dışı bir şekilde menkul kıymet olarak ihraç etmekle suçladı ve bugün bile hala token’ın bir menkul kıymet olduğunu iddia ediyor.

Yeni bir soru cevap videosunda Hogan, XRP fiyatının Bitcoin veya Cardano gibi diğer kripto varlıklarla nasıl güçlü bir korelasyona sahip olduğunu konusunu ele aldı. Hogan’a göre, XRP bir menkul kıymet olsaydı, fiyatı diğer kripto para birimlerinin performansından ziyade Ripple’ın eylemleriyle ilişkilendirilirdi.

Avukata göre, XRP’nin diğer kripto varlıklarıyla olan korelasyonu, şirketin üst düzey düzenleyiciyle davasında “Ripple’ın en güçlü savunması” olacak gibi görünüyor.

Hukuk uzmanı, Alan Turing Enstitüsü’nden Andrew Burnie tarafından 2018’de yayınlanan ve çeşitli kripto para birimlerinin fiyatlarının birbiriyle nasıl ilişkili olduğunu özetleyen bir araştırma makalesine işaret ediyor. Makaleye göre; XRP’nin, ADA ile arasında %70’in üzerinde bir ilişki bulunuyor.

“Bildiğiniz gibi, SEC’in XRP’nin bir menkul kıymet olduğunu kanıtlaması gerekiyor ve göstermesi gereken şeylerden biri, perakende alıcılarının – ben ve siz – XRP’nin değerini artırmak için Ripple’ın eline baktığını kanıtlamasıdır ve bu makale gösteriyor ki XRP’nin fiyatı Ripple’ın yaptığı hiçbir şeyle gerçekten ilişkili değil. Örneğin Ripple 9 Mart’ta Moneygram ile ortaklık anlaşmasını sonlandırdı ve XRP’nin fiyatına hiçbir şey olmadı. Bununla birlikte, bu araştırma makalesine göre, XRP’nin fiyatı Cardano ile büyük ölçüde ilişkilidir. Uzmanlara göre %71 korelasyon bulunuyor… Ripple, savunmalarında bu bölümden kısaca bahsetti, ancak Cardano ile bu kadar güçlü bir şekilde ilişkili olduğunu ilk kez görüyorum. Çok ilginç.

Ripple harika bir iş anlaşmasını duyurabilir ancak XRP fiyatı fazla hareket etmeyecektir. Ancak Cardano’nun fiyatı %10 düşerse XRP’nin fiyatı da yüzde 7.1 düştüğünü görmeyi beklersiniz. Bir menkul kıymet böyle davranmaz…”


Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir