Terra Luna stablecoin çöküşü: Bu, kripto para biriminin 2008 mali çöküş anı mı?

Paylaş

Sözde sabit paralar, kripto para piyasaları aracılığıyla şok dalgaları göndererek değerlerinden milyarlarca dolar siliyor ve Bitcoin gibi likit kriptoların çökmesine neden oluyor.

Kripto projesi Terra’nın iki ana sabit parası, bazıları olayı 2008 mali krizini hızlandıran Lehman Brothers’ın çöküşüne benzer bir Ponzi şeması olarak nitelendirerek serbest düşüşe geçti.

Stablecoin’ler, oldukça değişken kripto pazarında nispeten güvenli bir sığınak olduğunu iddia ediyor. Fiat para birimine bağlı olmaları ve genellikle ABD doları ile 1’e 1 sabit tutmaları gerekiyor. Ancak son olaylar, diğer kripto para birimleri kadar değişken olduklarını kanıtladı.

Stabilcoin TerraUSD veya UST, bu hafta bir noktada neredeyse tamamen çöktü ve dolara 1 dolarlık sabitini (0,96€) kaybederek 0,26€ (0,25€) gibi düşük bir seviyeye geriledi.

Terra, en değerli 10 kripto para birimi arasında yer aldı ve geçen ay neredeyse 120 $ (115,28 €) ile zirveye ulaştı.

Bu arada TerraUSD’nin kardeş tokeni Luna Çarşamba günü yüzde 97’den fazla düşerek 0,22 (0,21 €) altına düştü.

Kaza nasıl oldu?
Terraform Labs tarafından oluşturulan UST, algoritmik bir stabilcoindir; bu, jetonunu desteklemek için bir rezervde tutulan nakit ve diğer varlıklar yerine, süreci stabilize etmek için karmaşık bir kod ve Luna karışımı kullandığı anlamına gelir.

“Algoritmik bir stabilcoin fikri, bir destek rezervine sahip olmak yerine, bir tür dağınık, daha düşük kaliteli bir bankacılık rezervine sahip olmanızdır. Bu, istikrarsız şeylerden istikrarlı bir şey inşa ettiğinizi iddia etmenin bir yolu” dedi, Attack of the 50 Foot Blockchain kitabının yazarı David Gerard.

Euronews Next’e verdiği demeçte, “Luna sözde bir yönetim simgesiydi, bu da Ponzi parasının Ponzi parasından oluşmadığını iddia etmenin bir yoluydu” dedi.

Terra’nın yaratıcısı Do Kwon, bir kriz durumunda UST’yi desteklemek için 3,5 milyar dolar (3,3 milyar €) değerinde Bitcoin satın aldıktan sonra işler daha da karmaşık hale geldi.

Kwon’un Luna Vakfı Muhafızı daha sonra bir tweet’te ödünç vermek için 37.000 Bitcoin’i – mevcut fiyatlarla 1 milyar dolardan (962.000.000 €) fazla değerde – geri çektiğini söyledi.

Şirket, ödünç alınan Bitcoin’lerin “çok azının” harcandığını, ancak şu anda UST’yi satın almak için kullanıldığını söyledi. Birçoğu, Luna Foundation Guard’ın UST’yi desteklemek için Bitcoin’inin büyük bir bölümünü satacağından endişe ediyor.

Gerard, “Bence bu hikayenin ilgi çekici yanı, 2008’de küçük bir mali krizi kendilerinin yaşaması” dedi.

“2000’lerde, paranın büyük olduğu zamanlarda, insanların o kadar çok parası vardı ki, yeterince hızlı yatırım bile yapamıyorlardı. Gayrimenkulden daha güvenli ne dediler? Emlak düşmez. Öyleyse ipoteklere ve ipoteklere dayalı kredilere bahse girelim. Ve böylece o evin fiyatının bir türeviyle desteklenen eşdeğerleriniz vardı” diye ekledi.

Ev fiyatları elbette düştü ve sonra tüm bu güvenli dolar eşdeğerleri onlarla birlikte çöktü ve sonra bunlara bağlı olan herkes çöktü.

Gerrard, bunun Terra’da olanla hemen hemen aynı olduğunu söyledi.

Gerrard, “Saçmalığa dayanıyordu ve Bitcoin‘in en altta etkili olmasını sağladılar ve aslında Bitcoin’in fiyatını düşürdüler ve bu da diğer tüm kriptoları çökertti çünkü hepsi birbiriyle ilişkili” dedi.

“Yani küçük bir 2008 yaptılar. Kaldıraç değişikliği, aşırı kaldıraçlı, çöktü ve gerçek varlığı yanlarında götürdü”.

Sorumluluk Reddi: Burada ifade edilen görüş yatırım tavsiyesi değildir - sadece bilgilendirme amaçlıdır. https://www.coinsondakika.com/ 'in görüşünü yansıtmak zorunda değildir. Her yatırım ve tüm ticaret risk içerir, bu nedenle karar vermeden önce daima kendi araştırmanızı yapmalısınız.
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.