Shiba Inu ve Cardano Neden Bugün Düştü?

Paylaş

Ne oldu?
Cuma günü toparlandıktan sonrasında, kripto para birimleri bugün başka bir düşüş yaşadı ve bir haftanın hız treni olmaya devam etti. Son vakalar ve piyasa hareketleri kayıplara ve işlerin buradan nereye gittiğine dair endişelere yol açtı.

Son 24 saat arasında, dünyanın en büyük kripto para birimi Bitcoin’in ( BTC -%3,08 ) fiyatı 11:41 ET itibariyle kabaca %3,6 düştü. Shiba Inu ( SHIB -%8.75 ) ve Cardano ( ADA -%9.16 ) fiyatları ortalama %10 düştü.

Ne olmuş
Federal Rezerv, faiz oranlarını yükseltmeyi ve 9 trilyon dolarlık bilançosunu gevşetmeyi içeren para politikasını sıkılaştırmaya devam ederken, yatırımcıların kripto piyasasında yakın vadede yükseliş hissetmek için bir neden bulması zor oldu. Yükselen oranlar daha emin varlıkların getirilerini artırdıkça ve Fed ekonomiden makul oranda likidite çekecek gibi göründüğünden, daha yüksek getiri talep ettikleri ve gelecekte bunlara daha azca fon akışı olabileceği için daha riskli varlıklar daha azca cazibeli hale geliyor.


Bu haftanın başlarında, Fed Başkanı Jerome Powell, Fed’in Haziran ve Temmuz aylarında yapılacak toplantılarında yarım puanlık ürem artırımlarının çok iyi olabileceğini belirtti. Fed’in gösterge gecelik borç verme payı aslına bakarsanız %0,75 ile %1 aralığındayken, iki yarım puanlık artış, federal fon oranını %1,75 ile %2 içinde artıracaktır. Powell ek olarak, bu tür ciddi nispet artışları arasında iktisat için yumuşak bir iniş tasarlamanın rahat olamayacağını da kabul ediyor.

Bazılarının 21 milyon jetonluk sınırı olan arzı sebebiyle enflasyona karşı bir koruma olduğuna inanılan Bitcoin, bu ekonomik ortamda iyi bir performans göstermedi ve bu yıl %40’a yakın düştü. Bitcoin fiyatı bu hafta birçok defa 26.000 doların altına düştü. Bu makale itibariyle 29.000 doların altında muamele görmüş oldu.


Bu haftaki problemler listesine ek olarak, Amerika dolarına sabitlenmiş bir stabilcoin olarak her vakit 1 dolar civarında işlem yapmak isteyen algoritmik stabilcoin TerraUSD’nin ( UST %92.11 ) çöküşü de vardı. Geleneksel sabit paralar, bir tür emtia yada itibari para birimine sabitlenmiş dijital varlıklardır, ancak algoritmik sabit paralar, sabitlerini korumak için kompleks kodlamaya, basmaya ve yakmaya dayanır. Bu sistem, TerraUSD’nin fiyatı son 24 saat arasında harbiden toparlanmış olmasına rağmen, şu anda 0.18$’da bu hafta çöktü.

Bu vaka, tüm kripto para piyasasını harbiden korkutmuş şeklinde görünüyordu, sadece bir ihtimal de yatırımcılar, çoğu kripto para biriminin fiyatı bugün TerraUSD’den değişik olduğu için birazcık daha azca endişeli. TerraUSD ek olarak bu haftanın başlarında gelecekte nakit rezervlerle destekleneceği bir kurtarma planı duyurdu.

Genel olarak, Cardano ve Shiba Inu şeklinde altcoinler, daha geniş kripto pazarını takip ediyor gibi görünüyor, sadece Bitcoin’den daha değişken olma eğilimindedir. Analistler, ağında çok büyük miktarda muamele gücüne haiz olduğuna inanılan Cardano konusunda hala çok iyimser. Bununla birlikte, Cardano algoritmik bir stabilcoin üzerinde de ortaklaşa iş yapıyor benzer biçimde görünüyor. Bu hafta olanlar ve daha önce deneyen diğer oyuncular içinde başarı eksikliği göz önüne alındığında, bunun şu anda mükemmel bir düşünce olduğundan güvenilir değilim.

Şimdi ne olacak


Genel olarak, Bitcoin ve kripto piyasasının geri kalanı için ileride çok fazla oynaklık olmasını bekliyorum ve kripto para birimlerinin yakın vadede düşeceğini görebiliyordum. Uzun vadede, Bitcoin ve daha geniş kripto benimseme mevzusunda iyimserim. Cardano’nun potansiyelini de görüyorum, sadece algoritmik stabilcoinler hayatına girdiğini görmekten hoşlanmıyorum .

Shiba Inu’yu oldukca spekülatif bir bahisten başka bir şey olarak görmüyorum. Madeni paranın benzersiz bir teknik avantajı yada reel dünya kullanım durumu yok şeklinde görünüyor, bundan dolayı uzak dururum.

Sorumluluk Reddi: Burada ifade edilen görüş yatırım tavsiyesi değildir - sadece bilgilendirme amaçlıdır. https://www.coinsondakika.com/ 'in görüşünü yansıtmak zorunda değildir. Her yatırım ve tüm ticaret risk içerir, bu nedenle karar vermeden önce daima kendi araştırmanızı yapmalısınız.
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.