BİTCOİN Analiz 13 Ekim Coin Son Dakika

Paylaş

Grayscale Bitcoin fonlarına ilgi azalıyor..Grayscale Bitcoin fonu, fizyolojik destekli ETF’lerin yakın zamanda onaylanması beklentileri ışığında yeni dip seviyelere ulaşıyor.

YChart Premium Chart

Kaynak: YChart

 

Grayscale’in Bitcoin Fonu primi, %19,2’lik yeni yerel dip seviyelerine ulaştı ve altı ayın en düşük seviyesi olan %21’i egale etmiş oldu. Düşüş, fiziksel olarak desteklenen Bitcoin ETF’lerinin potansiyel onayına ait söylentilerin ortaya çıkmasıyla hızlandı. İlk Bitcoin ETF, 18 Ekim’de onaylanabilir söylentileri bulunuyor.

 

Negatif prim, fonun dayanak varlığa karşı performansını gösterir. Negatif bir prim, fonun Bitcoin’e karşı düşük performans gösterdiğine işaret eder. Fon, mühim bir olumsuz primle alım satım yapılırsa, tüccarlar, temel varlığın daha avantajlı bir yatırım olacağı düşüncesiyle fon yatırımı seçeneğinden uzaklaşabilir.
Grayscale kurumsal yatırımcılar için en popüler seçeneklerden biri olmaya devam ediyor. Zira Fon yatırım eşiği 50.000 dolar olarak belirlendiği için bu yatırım şekli minik yatırımcılar, uygun bir seçenek olmaktan uzak kalıyor. Bu yüzden piyasa katılımcılarının mühim bir bölümü doğrudan kripto yatırım seçeneklerini tercih ediyor.

Net mevcudiyet değerindeki (NAV) iskonto/prim yüzdesi, döviz fonunun net varlık değerinin üzerinde yada altında işlem gördüğü miktardır. Ölçüm, hem fonun performansını aynı zamanda fon varlıklarına gore reel değeri izlemek için kullanılıyor.

Son beş yılda ortalama prim %28’de kalırken, en çok prim %132’ye ulaştı. Grayscale Bitcoin fonu, kripto para değerinin %40’ını kaybetmiş olduğu ve ardından hızla geri döndüğü Mayıs ayından bu yana Bitcoin’in değeriyle olan ilişkisini kaybetmiş durumda.

Hem hususi fonların hem de opsiyon ETF’lerinin takip problemi, önemli iskontolar veya primlerin gelişmesine yol açıyor. Aynı nedenle, fiziki destekli ETF’lerin, fonların aslında dayanak varlığa sahip olması nedeniyle izleme problemlerini çözdüğü için daha fazla yatırımcı ve kuruma yetişme olasılığı daha yüksek olabilir.

Bitcoin düzeltme sürecine girerken olağan dışı vadeli işlem verileri ortaya çıktı
BTC fiyatı 58.000 dolar civarında reddedildi, ancak türev endüstrisine ait veriler yükselişe işaret ediyor.
Bitcoin (BTC), son iki ayda bir çok altcoin karşısında düşük performans gösteriyordu, ancak elde etmiş olduğu yüzde 20’lik ralli, 6 Ekim’de piyasa kıymetini 1 trilyon dolarını aşmasını sağlayarak tabloyu bilakis çevirdi. Bu konum, yatırımcıların dikkatini yine lider kripto para birimine kaydırdı ve altcoin’ler kırmızıya döndü.

 

 

En iyi 14 token için haftalık performans verileri. Kaynak: CoinMarketCap

Bitcoin yatırımcılarının kendilerine aşırı güvenmesi ve uzun pozisyon açmak için kaldıraç kullanması niteliğinde mevcut pozitif yönde momentum tehlikeli hale gelebilir. Bundan kaçınmak için trader’ların türev piyasalarını dikkatli bir biçimde çözümleme etmesi icap eder.
Altcoin piyasa değerinin yüzde 5,8 arttığına ve Bitcoin’in aynı dönemde yüzde 20,8 hasılat sağladığına dikkat edin. Tabii ki yüzde 200 yükselen Shiba Inu (SHIB), yüzde 60 yükselen Fantom (FTM) ve yüzde 36 yükselen Klaytn (KLAY) şeklinde bazı alışılmadık veriler mevcut. Ancak altcoin’lerin toplam piyasa kıymeti, Bitcoin’in performansına eşlik etmedi.

Son zamanlarda Bitcoin için iyimser olan milyarder Wall Street yatırımcısı Bill Miller benzer biçimde birtakım tanınmış isimler, bir çok altcoin projesiyle alakalı endişelerini dile getirdi. Miller açıkça “büyük bankaların” sisteme dahil olduğu için bahsetti ve Bitcoin’e akan “büyük miktarlarda” risk sermayesi parasından bahsetti.

Son Bitcoin çılgınlığı, makroekonomik senaryo tarafından yönlendiriliyor şeklinde görünüyor. ABD, aralık ayı başına kadar yükümlülüklerini ödemek için borç limitini 480 milyar dolar artırdı. Bitmeyen teşvik paketleri ve düşük ürem oranlarının getirmiş olduğu enflasyonist baskı, emtialardaki uzun ralliyi körükledi.

Örneğin, petrol yedi yılın en yüksek seviyesine ulaştı ve buğday vadeli işlemleri son zamanlarda Şubat 2013’ten bu yana görülmemiş üstün dereceli seviyeye ulaştı. S&P Case-Shiller konut fiyat endeksi bile yıllık yüzde 23,3’lük bir hasılat sundu.

Bitcoin yatırımcılarının aşırı heyecanlanıp heyecanlanmadığını anlamak için trader’lar, vadeli işlem piyasaları primi ve opsiyon verileri gibi Bitcoin türev göstergelerini çözümleme etmeli.

Vadeli muamele primi trader’ların biraz yükseliş beklediğini gösteriyor

Baz oran, uzun vadeli muamele sözleşmeleri ile mevcut spot piyasa seviyeleri arasındaki farkı ölçer. Bu gösterge aynı zamanda sıklıkla vadeli muamele primi olarak da adlandırılır.

 

Yıllık bazda Bitcoin 3 aylık vadeli işlemleri. Kaynak: Laevitas
“Contango” olarak malum konum, sağlıklı piyasalarda senelik bazda yüzde 5 ila 15 arasında prim öngörür. Bu fiyat farkı, satıcıların uzun vakit uzlaşma sağlamak için daha fazla para istek etmesinden kaynaklanıyor.

Son yüzde 20 Bitcoin fiyat rallisi, göstergenin bu yansız bölgenin üst sınırına ulaşmasını sağladı. Bu da yatırımcıların yükseliş beklentisinde olduğu, ancak hemen hemen aşırı özgüvenli olmadığı anlamına geliyor. Alıcılar aşırı kaldıraç istek ettiğinde, baz oran mayıs ortasında görüldüğü benzer biçimde kolayca yüzde 25’i geçebilir.

Bitcoin opsiyonları “yansız” hissiyat sinyali veriyor

%25 delta çarpıklığı, benzer alım (call) ve satım (put) seçeneklerini karşılaştırır. Bu metrik, “korku” yaygın olduğunda pozitife rotatif, bu sebeple trader’lar potansiyel aşağı yönlü beklenti içine girerler.

Opsiyon trader’ları yükselişe geçtiğinde bunun tersi geçerlidir ve %25 delta çarpıklık göstergesinin olumsuz alana kaymasına neden olur. -%8 ile +%8 arasındaki veriler çoğu zaman etkisiz olarak kabul edilir.
Yukarıdaki grafik, opsiyon trader’larının son altı ay içinde aşırı özgüvene haiz olduklarına dair tek örnek değil. %25’lik delta çarpıklığının -%8’in altına düşmesi sebebiyle “hırs” anlamı çıkarılabilir. Bu arada gösterge, geçen hafta 0’a yakın seyrederek ayılar ve boğalar içinde balans olduğu ortaya çıkmıştı.

 

Deribit BTC opsiyonları %25 delta eğrisi. Kaynak: Laevitas

Bu bulgular alıcıların güven eksikliğini gösteriyor, sadece tam tersi geçerli. Bitcoin boğaları 57.000 dolardan aslına bakarsanız aşırı derecede güvenilir olsaydı, ek kaldıraç için çok az yer olurdu ve anlık fiyat düzeltmesi meydana gelirse kademeli tasfiye riskini artırırdı.

Boğalar sade bir biçimde kendinden emin ve yüzde 20’lik fiyat düzeltmesinin bile durumu değiştirmesi pek olası değil, bu sebeple vadeli işlem piyasasının baz payı son ralliden sonrasında makul bir prime işaret ediyor.

Burada ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir. Cointelegraph’ın görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve alım satım işlemi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı yapmalısınız.

Analistlere gore 60.000 dolar direnci Bitcoin için “dipten satın alma fırsatı” doğurabilir


Bitcoin (BTC) likiditesi değişiyor ve bu konum alıcıların yeni bir “dipten satın alma” fırsatını değerlendireceği anlamına gelebilir.

Zincir üzeri analist Material Scientist tarafından 12 Ekim’de belirtildiği gibi, buyruk defteri hareketleri ağustos ayından itibaren benzer davranışları tekrarlıyor.

Emir defteri verileri boğa endüstrisine işaret ediyor

Bitcoin’in fiyat döngüsünde 29.000 dolar ile dip seviyelere ulaştığı süreçten sonrasında ilk “Rönesans” olan ağustos ayında yükselişin sinyalleri ortaya çıkmaya başlamıştı.

“Uptober” diye adlandırılan ekim ayıyla birlikte yükseliş tekrar gözlendi ve emir defteri verileri de bunu kanıtlıyor.

Material Scientist, “60.000 dolarda direnme var. Ağustos ayından beri ilk kez alım satım teklifleri arasında yüzde 20 nispet görüldü” yorumunu yapmış oldu.

Bitcoin’deki alış satış emirleri kıyaslaması ve BTC/USD paritesi grafiği. Kaynak: Material Scientist/ Twitter

“Eğer bu seviye reddedilirse, tüm zamanların en yüksek değerine ulaşmadan öncesinden güzel bir dipten satın alma fırsatı dünyaya gelecektir.”
Bir başka deyişle BTC/USD paritesi, 60.000 dolara yaklaştığından, daha çok satıcı BTC için spot fiyatın yüzde 20’lik dilimi arasında daha yüksek fiyatlar talep ediyor.

Diğer kullanıcıların da desteklediği şeklinde, alış ve satış emirleri arasındaki farklılıklar, yerel spot fiyat zirveleri ve dipleri ile çakışmış durumda. Mevcut fiyat hareketi üstündeki iyimserliği daha da artırıyor.

Direnç aylar sonra “önemini yitiriyor”

Bu arada Cointelegraph’ın bildirdiği benzer biçimde, analistler potansiyel bir düzeltmenin ne zaman gerçekleşebileceği ve ne kadar sürebileceği mevzusunda ikiye bölünmüş durumda.

 

12 Ekim itibarıyla BTC/USD paritesine ait alım/satım seviyeleri (Binance) Kaynak: Material Indicators

İlgili: Bitcoin yatırımcılarının bu hafta izlemesi gereken 5 faktör 11.10

Hala 45.000 dolar benzer biçimde düşük dip görülmesi ihtimal dahilinde, sadece genel satış emirlerinin eksikliğine karşı Bitcoin, bütün zamanların en yüksek seviyelerine doğru ilerlerken yatırımcıları temkinli yaklaşma zemini hazırlıyor.

Trader ve analist Rekt Capital, salı günü paylaşmış olduğu yorumunda, “Makro açıdan BTC, döngüsünün ikinci bölümü için hazırlanıyor. Bununla birlikte, $BTC yeni tüm zamanların en yüksek kıymeti öncesi son güçlü mukavemet alanında” ifadesini kullandı.

“Kısa vadede bu direnç alanı mühim olabilir. Ama bundan aylar sonrasında önemi kalmayacak.”

 

 • Bitcoin
 • Ethereum
 • MetaMask
 • Tether
 • Polkadot
 • Litecoin
 • Stellar
 • Bitcoin cash
 • Dogecoin
 • Usdcoin
 • Aave
 • Wrappedbitcoin
 • Dai
Scan to Donate Bitcoin to bc1qh2vxflm3jrgclr9ygyfd9e85phd3jjftrlnqp9

Coin Son Dakika^ya Kripto Para Bağışı Yapabilirsiniz..

Bize Bitcoin Bağış etmek için QR kodunu tarayın veya aşağıdaki adresi cüzdanınıza kopyalayın

Tag/Note:- Bitcoin Bağış
Scan to Donate Ethereum to 0x797D13D1AaA9a7Dc4791317364ef6EAB6B7CA520

Coin Son Dakika^ya Kripto Para Bağışı Yapabilirsiniz..

Bize Ethereum Bağış etmek için QR kodunu tarayın veya aşağıdaki adresi cüzdanınıza kopyalayın

Tag/Note:- Ethereum Bağış

MetaMask ile Bağış Yapın

Meta Maske ile PAY Yoluyla ETH Bağışlayın

Tag/Note:- MetaMask Bağış
Scan to Donate Tether to 0x797D13D1AaA9a7Dc4791317364ef6EAB6B7CA520

Coin Son Dakika^ya Kripto Para Bağışı Yapabilirsiniz..

Bize Tether Bağış etmek için QR kodunu tarayın veya aşağıdaki adresi cüzdanınıza kopyalayın

Tag/Note:- Tether Bağış
Scan to Donate Polkadot to 12pCgyKuP5u7RxC6RuTpfjB6YGLBnGVF3VDuJGhHtyCX8T7H

Coin Son Dakika^ya Kripto Para Bağışı Yapabilirsiniz..

Bize Polkadot Bağış etmek için QR kodunu tarayın veya aşağıdaki adresi cüzdanınıza kopyalayın

Tag/Note:- Polkadot Bağış
Scan to Donate Litecoin to MJj27wvo171eo528bXu7tQLtQPTUY8YHuZ

Coin Son Dakika^ya Kripto Para Bağışı Yapabilirsiniz..

Bize Litecoin Bağış etmek için QR kodunu tarayın veya aşağıdaki adresi cüzdanınıza kopyalayın

Tag/Note:- Litecoin Bağış
Scan to Donate Stellar to GBMK7A6QJDIK6LAMACZO6QR6DAEYGUYEBKYRUEBQLKTWKX7Z7AJU4DYP

Coin Son Dakika^ya Kripto Para Bağışı Yapabilirsiniz..

Bize Stellar Bağış etmek için QR kodunu tarayın veya aşağıdaki adresi cüzdanınıza kopyalayın

Tag/Note:- Stellar XLM Bağış
Scan to Donate Bitcoin cash to bitcoincash:qpemq9j2nj5pcryhwgwecg62ugyn629k2yvlj55gqv

Coin Son Dakika^ya Kripto Para Bağışı Yapabilirsiniz..

Bize Bitcoin cash Bağış etmek için QR kodunu tarayın veya aşağıdaki adresi cüzdanınıza kopyalayın

Tag/Note:- Bitcoin Cash Bağış
Scan to Donate Dogecoin to DRnGRMVuzsWPrg7wzQ2to1QRzZyAjMfquN

Coin Son Dakika^ya Kripto Para Bağışı Yapabilirsiniz..

Bize Dogecoin Bağış etmek için QR kodunu tarayın veya aşağıdaki adresi cüzdanınıza kopyalayın

Tag/Note:- Dogecoin Bağış
Scan to Donate Usdcoin to 0x797D13D1AaA9a7Dc4791317364ef6EAB6B7CA520

Coin Son Dakika^ya Kripto Para Bağışı Yapabilirsiniz..

Bize Usdcoin Bağış etmek için QR kodunu tarayın veya aşağıdaki adresi cüzdanınıza kopyalayın

Tag/Note:- USD COİN Bağış
Scan to Donate Aave to 0x797D13D1AaA9a7Dc4791317364ef6EAB6B7CA520

Coin Son Dakika^ya Kripto Para Bağışı Yapabilirsiniz..

Bize Aave Bağış etmek için QR kodunu tarayın veya aşağıdaki adresi cüzdanınıza kopyalayın

Tag/Note:- AAVE Bağış
Scan to Donate Wrappedbitcoin to 0x797D13D1AaA9a7Dc4791317364ef6EAB6B7CA520

Coin Son Dakika^ya Kripto Para Bağışı Yapabilirsiniz..

Bize Wrappedbitcoin Bağış etmek için QR kodunu tarayın veya aşağıdaki adresi cüzdanınıza kopyalayın

Tag/Note:- Wrapped Bitcoin Bağış
Scan to Donate Dai to 0x797D13D1AaA9a7Dc4791317364ef6EAB6B7CA520

Coin Son Dakika^ya Kripto Para Bağışı Yapabilirsiniz..

Bize Dai Bağış etmek için QR kodunu tarayın veya aşağıdaki adresi cüzdanınıza kopyalayın

Tag/Note:- DAI Coin Bağış

Paylaş