Glassnode, Bitcoin Yatırımcıları Fırtına Öncesi Sessizlik

Paylaş

Popüler blockchain analiz firması Glassnode, kripto yatırımcılarının Bitcoin için “fırtına öncesi sessizlik” ile karşı karşıya olabileceğini söylüyor.

Glassnode, yeni haftalık raporunda, tüm Bitcoin ekosisteminin sessizleştiğini ve bunun da potansiyel olarak ufukta büyük bir hareketin olduğunu ima ettiğini söylüyor.

“Volatilitenin yayılmaya devam etmesi ve fiyatların sıkı bir konsolidasyon aralığına sıkışması nedeniyle Bitcoin piyasasında alışılmadık bir şekilde sakin bir hafta oldu… Hem spot, türev hem de on-chain metriklerde sessiz aktivitelerin ortaya çıkması fırtına öncesi sessizlik gibi hissettirmeye başlıyor.”

Araştırma firmasına göre, türev piyasalar çok daha az aktif hale geldiğinden, Bitcoin’deki herhangi büyük bir hareket, opsiyonlar ve vadeli işlemlere dayalı spekülasyonlardan ziyade spot piyasalardan gelen arz ve talep tarafından tetiklenecek.

“Böylesine önemli bir düşüşle birlikte, tüm türev piyasalarında; piyasa oynaklığının kısa/uzun squeeze’ler veya kaldıraçlı tasfiyeler yerine spot hacimlerden kaynaklanması giderek daha olası hale geliyor. Bu nedenle, bir sonraki büyük hareketin yönü muhtemelen (spekülatif bir prim/indirimden ziyade) temel arz ve talebi güçlü bir şekilde yansıtacaktır.”

Temel arza bakıldığında Glassnode, piyasadaki genç coin’leri veya yalnızca bir ila altı ay arasında tutulan BTC’yi dikkatle incelediğini ortaya koyuyor. Firmaya göre, genç coin arzındaki birkaç aylık düşüş eğilimi, HODLing (canın pahasına tut) davranışının devam ettiğinin bir işareti olabilir.

“Ancak, Mayıs ayındaki panik satışından bu yana, genç coin arzı, coin’lerin olgunlaştığını, HODLing’in gerçekleştiğini ve birikimin muhtemelen devam ettiğini gösteren yapısal bir düşüş trendi başlattı.

Genç madeni para arzı düşmeye devam ederse (eski coin’ler uykuda ve genç coin’ler olgunlaşıyor) fiyat artacaktır. Öte yandani, genç coin arzındaki büyük ve ani artışlar, yeni bir dağıtıma işaret eder ve düşüş eğilimini destekler.”

Kaynak: Glassnode


Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir