Fransa Kripto Para Tahvil İşlemlerinde Denedi !

Paylaş

Fransa Merkez Bankası, dijital para testleri kapsamında blockchain teknolojisini kullanarak birtakım tahvil işlemleri gerçekleştirmiş oldu.

Fransa Merkez Bankasının 10 ay süren pilot çalışmasında dijital bir merkez bankası parasının tahvil ihracında, repo ve itfa işlemlerinde ne kadar kullanışlı olabileceği değerlendirildi.

Uluslararası takas ve gizleme kuruluşu Euroclear tarafından öncülük edilen ve bir konsorsiyum halinde meydana gelen çalışmaya BNB Paribas, Crédit Agricole CIB, HSBC ve Société Générale katılım gösterdi.

Konsorsiyumun üyeleri, menkul değer tokenı haline getirilmiş devlet tahvilleriyle, mutabakat Fransa Merkez Bankasının dijital parası ile sağlanacak halde muamele yapmış oldu.

Financial Times’ın salı günkü haberine nazaran pilot emek harcaması kapsamında birincil ve tali piyasalarda neredeyse 500 işlem emri uygulamaya kondu.

Euroclear’ın gelişim ve inovasyondan sorumlu yöneticisi Isabelle Delorme’un, “Hep beraber, bu değişen teknolojinin esas faydalarını ölçmeyi başardık ve dijital merkez bankası paralarının, merkez bankası parasının mutabakatını güvenilir bir biçimde gerçekleştirebileceği kararına ulaştık.” söylediği aktarıldı.

Dijital merkez bankası paralarının değişik kullanım alanlarını değerlendirebilmek adına Mart 2020’de bir program başlatan Fransa Merkez Bankası, o tarihten beri milli ve uluslararası düzeyde çeşitli emekler yürüttü.


Paylaş