Dogecoin Kurucusu Şimdi De Tüm Kripto Para Sektörünü Eleştirdi!

Paylaş

Dogecoin kurucu ortağı Jackson Palmer, kriptonun kapitalizmin en kötü yönünü temsil ettiğini söylüyor.

Dogecoin’in kurucu ortağı Jackson Palmer, kripto para birimi endüstrisi ile ilgili hayal kırıklığını uzun bir Twitter serisinde dile getirdi ve kripto sektörünün zengin figürlerden oluşan “güçlü bir kartel” tarafından kontrol edildiğini iddia etti:

“Ademi merkeziyetçilik iddialarına rağmen, kripto para birimi endüstrisi; zamanla, yerini almayı planladıkları mevcut merkezi finansal sisteme bağlı aynı kurumların çoğunu içerecek şekilde gelişen zengin bireylerden oluşan güçlü bir kartel tarafından yönetiliyor.”

Palmer, kriptonun kişisel inançlarıyla uyuşmayan “sağcı, hiper-kapitalist bir teknoloji” olduğuna inanıyor.

Despite claims of “decentralization”, the cryptocurrency industry is controlled by a powerful cartel of wealthy figures who, with time, have evolved to incorporate many of the same institutions tied to the existing centralized financial system they supposedly set out to replace.

— Jackson Palmer (@ummjackson) July 14, 2021

“Sık sık “kripto para birimine geri dönüp dönmeyeceğim” veya konuyla ilgili düşüncelerimi düzenli olarak paylaşmaya başlayıp başlamayacağım soruluyor. Cevabım yürekten bir “hayır” ama kendimi tekrar etmekten kaçınmak için nedenini burada kısaca açıklamanın faydalı olabileceğini düşünüyorum…”

Palmer piyasada yıllarca çalıştıktan sonra, kripto para birimlerinin, öncelikle vergiden kaçınma, azaltılmış düzenleyici gözetim ve yapay olarak zorlanan kıtlığın bir kombinasyonu yoluyla yandaşlarının zenginliğini artırmak için inşa edilmiş varlıklar olduğu konusunda bir inanç sistemi geliştirdiğini belirtiyor:

“Kripto para endüstrisi, finansal açıdan çaresiz ve saf olanlardan yeni para çıkarmak için tasarlanmış kült benzeri bir “hızlı zengin olma” deliryum’unu sürdürmek için karanlık iş bağlantıları, satın alınan influencer’lar ve P2P medya kuruluşlarından oluşan bir ağdan yararlanıyor.”

Kripto para birimlerinin özellikle tepedekileri zenginleştirmek için oluşturulduğunu da ekliyor. Dolayısıyla günümüz kapitalizminin en kötü yönlerini temsil ediyorlar.

Yazılım mühendisi, artık konuyla ilgili herhangi bir tartışmaya katılmayacağını iddia ediyor ancak bu sözünü tutup tutmayacağı belli değil.

Daha önce tarafımızdan da bildirildiği üzere, Palmer kısa süre önce Dogecoin tweet’leri nedeniyle Tesla CEO’su Elon Musk’ı “kendini beğenmiş bir dolandırıcı” olarak nitelendirmişti.

Bir Kuruş Kalmadı

2013 yılında Billy “Shibetoshi Nakamoto” Markus ile Dogecoin’i kurduktan sonra Palmer, topluluk içindeki toksisiteden memnun olmadığı için iki yıl sonra projeden ayrıldı.

Dogecoin’in piyasa değeri, Mayıs başında tüm zamanların en yüksek değeri olan 90 milyar dolara ulaştı. Kripto eleştirmeni, yılın başlarında gerçekleşen büyük şaka coin rallisinden asla kâr elde edemedi.

Markus, kripto para birimi değersizken Palmer’ın yaklaşık 5 milyon DOGE’a sahip olduğunu söylüyor. Ancak Markus, Dogecoin yaratıcısının elindekilerin bir kısmını dağıttığını ve paranın geri kalanınıyla birlikte bir miktar Nutella aldığını iddia ediyor. Markus Palmer’ın DOGE varlığıyla ilgili Twitter’da sorulan bir soruya şu şekilde yanıt verdi:

– (…) Dogecoin Reddit’te buldum, bazı insanlar hala bir ton Dogecoin’e sahip olduğunu ve en büyük balinalardan biri olduğunu söylüyordu – yine de açıklama için teşekkürler, sadece merak ediyordum.

– evet o doge ve kripto para konularının çok dışında kalıd – hiçbir değeri olmadığı sıralarda sahip olduğu maksimum miktar 5 milyondu, birazıyla bağışta bulundu, nutella satın aldı ve artık benim de hiç Doge’a sahip olmadığım zamanlara benzer bir zamanda artık hiç doge’u kalmamıştı.

yeah he is very out of doge and crypto – max he had was around 5 million way back when it was worth nothing, he donated some and bought nutella with it and didn’t have anymore similar time that I didn’t have anymore

— Shibetoshi Nakamoto (@BillyM2k) July 13, 2021


Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir