Bitcoin, Aralık 2020’den bu yana en düşük noktaya ulaştı; işte ne bekleniyor

Paylaş

Bitcoin, Aralık 2020’den bu yana en düşük noktaya ulaştı; işte ne planlanıyor


12 Mayıs’ta BTC, Aralık 2020’den bu yana 26.350 dolarlık en düşük değerine düştü. Bu çökme ile Mayıs-Haziran 2021’deki sürem ortası kripto dökümü arasında esrarengiz bir benzerlik var.

Her iki çöküşte de BTC fiyatı fazlaca önemli olan 30.000 dolarlık destek seviyesinin dibine düştü. Haziran 2021’de 29.800 dolardan geri döndü, sadece bu sefer yaklaşık 26.300 dolara düştü.

Yine, her iki durumda da Bitcoin’in kaderini belirleyen birkaç makroekonomik unsur laf konusuydu. 2021 baharında, Çin bankaları ülkedeki finans kurumlarının kripto hizmetlerini yasakladı . Elon Musk, Tesla ödemeleri için Bitcoin kullanma kararını “tersine çevirdikten” sonra daha çok soruna neden oldu. Bu faktörler, büyük ekonomilerde COVID-19 pandemisinin zirvesiyle birleşerek BTC fiyatlarını düşürdü.

Mevcut bozgun hem de daha büyük makroekonomik ve jeopolitik rüzgarların da bir sonucu. Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ve küresel enflasyon dönemindeki düzen sorunları, kripto pazarını kargaşaya sokuyor. Fed düzenlemeleri ve büyük ekonomilerdeki kripto varlıklarının yasal belirsizliği, Bitcoin fiyatlarını aşağı yönlü bir mermiye daha da sokuyor.

Kaynak: Glassnode

Durum Uyarısı
Yakın zamanda yaşanmış olan çöküşün ardından yatırımcılar, bir çok kayıplarını elinde tutan borsalar aracılığıyla varlıklarını terk etmek için çabuk ediyor. Kayıp adreslerin sayısı bütün zamanların en yüksek seviyesi olan 16.967.726’da. Böyle bir zirve daha önce iki yıldan fazla bir müddet ilkin 19 Mart 2020’de gözlendi.

Kaynak: Glassnode

Yatırımcılar, piyasa durumlarından varlıklarını silip tasfiye etmeye teşvik ediliyor. Bu, aşağıdaki metrikte bir düşüşe niçin oldu. 1k+ coin tutan adres sayısı bir ayın en düşük seviyesi olan 2.234’e ulaştı. Daha da ilgi çekici olanı, bu kadar düşük bir seviyenin sadece 11 Mayıs’ta kaydedilmiş olmasıdır.

Çıkış telaşı, Bitcoin ağındaki işlem hacmini artırdı. Buradaki işlem kütlesi, 4 senenin en yüksek seviyesi olan 175.146.8 BTC’ye ulaştı. Yine 11 Mayıs’ta belirlenen bir önceki yüksek seviyeyi geride bıraktı.

Kaynak: Glassnode

Bu arada, The Wolf of All Streets Podcast’inin sunucusu Scott Melker, ayı piyasasının mühim etkisinden bahsetti ve “piyasanın hepsi sarsılıyor” dedi. Dedi ki ,
“Piyasaların tamamen mantıksız bir panik arasında olduğunu düşünüyorum. Sarkaç, her vakit olduğu şeklinde aşırı korkuya döndü. Bu, insanların dipte veya dipte varlık satmasına neden oluyor.”

Sorumluluk Reddi: Burada ifade edilen görüş yatırım tavsiyesi değildir - sadece bilgilendirme amaçlıdır. https://www.coinsondakika.com/ 'in görüşünü yansıtmak zorunda değildir. Her yatırım ve tüm ticaret risk içerir, bu nedenle karar vermeden önce daima kendi araştırmanızı yapmalısınız.
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.