Altın Analizi,Bu Gelişmeler Belirleyecek!

Paylaş

Ons altın, yazım sırasında 1.822 dolardan el değiştiriyor. Peki, altını başka hangi gelişmeler destekledi?

Tahvil getirileri, dolar endeksi, Jerome Powell: Altın fiyatını etkileyen gelişmeler

ABD Hazine tahvil getirileri, Fed Başkanı Jerome Powell’ın günün ilerleyen saatlerinde Kongre önünde vereceği ifade öncesinde Çarşamba günü düştü. 10 yıllık Hazine tahvilinin getirisi ise 1 baz puan düşüşle 1.407’ye geriledi. 30 yıllık Hazine tahvilinin faizi 1 baz puan düşüşle yüzde 2.026’ya geriledi. Öte yandan ABD doları, diğer para birimlerine karşı gerileme yaşadı. Pek çok uzmana göre doların yönünü Fed Başkanı Jerome Powell’ın Çarşamba günü vereceği ifade belirleyebilir.

ABD hükümeti, yılların en büyük enflasyon sıçraması yaşandığını bildirdi

ABD’nin Çalışma Bakanlığı Salı günü bildirdiğine göre, enflasyon Haziran ayında kullanılmış araç maliyetlerindeki patlama ve gıda ve enerji fiyatlarındaki artış nedeniyle yaklaşık 13 yılın en hızlı yükselişini gerçekleştirdi. Tüketici fiyat endeksi, bir önceki yıla göre yüzde 5,4 artarak, en kötü mali krizin hemen öncesinden, Ağustos 2008’den bu yana en büyük artışı kaydetti. Dow Jones’un anketine katılan ekonomistler, yüzde 5’lik bir kazanç bekliyordu. Değişken gıda ve enerji fiyatlarını çıkaran TÜFE, Eylül 1991’den bu yana görülen en keskin bir şekilde, yüzde 4,5 oranında arttı ve yüzde 3,8 tahmininin oldukça üzerinde.

Analistten altına yönelik tahminler

FXEmpire analisti James Hyerczyk, kısa vadeli bir tahminde bulundu. Analiste göre Fed Başkanı Jerome Powell’ın bu hafta Kongre’ye sunacağı, Cuma günü yayınlanan bir Fed raporu, merkez bankasının mevcut enflasyonist baskının “geçici” olduğu yönündeki pozisyonunu yineledi. Analist, Powell’ın para politikası konusunda sert bir tutum sergilemesi durumunda ABD Hazine getirilerinin ve doların yeniden sıçrayacağını, bu durumun da altın fiyatlarını aşağı çekebileceğini belirtiyor.


Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir