ABD Senatörlerinden Facebook kripto para cüzdanına TEPKİ !

Paylaş

Salı günü Demokrat senatörler, Facebook kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg’i, toplumsal medya devinin günün erken saatlerinde açıklamış olduğu yeni kripto para cüzdanı Novi’nin lansmanını durdurmaya çağırdı.

Senatörler 19 Ekim tarihindeki bir mektupta, “Facebook’un riskleri yönetme ve tüketicileri güvende tutma konusundaki mevcut kabiliyeti tamamen kifayetsiz olduğu için, bir ödeme sistemini veya dijital para birimini yönetmesine güvenilemez.” dedi. “Novi pilot programınızı derhal durdurmanızı ve Diem’i pazara çıkarmayacağınızı taahhüt etmenizi istiyoruz.”

İki sayfalık mektup Senatör Brian Schatz’ın ofisinden geldi ve Elizabeth Warren, Tina Smith, Richard Blumenthal ve Sherrod Brown tarafınca imzalandı.

Salı günü Facebook, ABD ve Guatemala’daki kullananların artık pilot programa kaydolabileceğini duyurdu.

Instagram ve WhatsApp şeklinde bağımsız bir uygulama olan Novi sayesinde kullanıcılar, yurt dışına anında ve hiçbir ücret ödemeden para transferi yapabilecekler. Novi kullanıcıları, 2018’de piyasaya sürülen ve değeri Amerika dolarına sabitlenmiş bir stablecoin olan USDP ile muamele yapabilecekler. Senatörler, Zuckerberg’in 2019’da House Financial Services Committee’den önce yaptığı ve Facebook’un bir ödeme sistemi başlatmayacağını dediği açıklamaya atıfta bulunarak, “Facebook, federal finansal düzenleyicilerin onayı olmadan dijital bir para birimi başlatmyacağını birçok defa taahhüt etti” dedi.

Fakat o açıklamalarda Zuckerberg, daha önce libra olarak malum Facebook blockchain tabanlı bir ödeme sistemi olan Diem’den bahsediyordu. Proje nihayetinde 2019’da bir takım kurultay oturumunun peşinden rafa kaldırıldı.

Senatörler, ürünün tanıtımı sırasında David Marcus’un yorumuna da dikkat çektiler. Novi’nin başkanı Marcus, ekibinin “müsait düzenleyici çerçeve olmadan başlamayacağını” söylemiş oldu. Ancak senatörler buna karşı çıktı ve bununla beraber gelen riskler hala senatoda tartışılıyor.

Son olarak senatörler, “Diem şeklinde ürünlerin finansal istikrar için oluşturduğu risklere ayrıca, Diem’in illegal finansal akışları ve öteki suç faaliyetlerini iyi mi önleyeceğine dair doyum edici bir açıklama yapmadınız” dedi.


Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir